"پیغام ماهی‌ها" در همدان رونمایی شد

پنج شنبه, 20 دی 1397 08:41 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کتاب صوتی "پیغام ماهی ها" سرگذشت جنگ های نامتقارن سرلشگر پاسدار شهید حاج حسین همدانی که توسط حوزه نشر لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) و نشر صاعقه و به قلم سردار گلعلی بابایی منتشر شده است در همدان رونمایی شد.

 

به گزارش خط هشت ، گلعلی بابایی مولف کتاب "پیغام ماهی ها"، در این مراسم گفت: من کوچکترین دوست شهید همدانی بودم ایشان شخصیتی بزرگ داشتند و از افتخارات من هم نشینی با ایشان است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات کربلای 5 نیز افزود: این روزها حرف‌های بسیاری پیرامون عملیات کربلای 4 و 5 زده می‌شود و به نظرم اینکه برگزاری این برنامه با سالگرد این عملیات مصادف شده است به دلیل ارادت شهید همدانی به شهدا می‌باشد.

بابایی با اشاره به حساسیت شهید همدانی بر نگارش تاریخ جنگ گفت: وقتی کتاب "همپای صاعقه" را نوشته و به شهید همدانی نشان دادیم ایشان با یک نهیبی به ما گفتند" این چیست که شما نوشتید؟ پس بچه‌های همدان کجای این کتاب هستند؟

وی با بیان اینکه شهید همدانی من و حسین بهزاد را وادار کرد به همدان سفر کرده و برای بیان نقش رزمندگان همدانی در لشگر 27 با افرادی که آن زمان حضور داشتند مصاحبه کنیم ابراز کرد: نتیجه مصاحبه‌های ما و بیان نقش رزمندگان همدانی در لشگر 27، کتاب بهار 82 بود .

بابایی با تاکید براینکه شهید همدانی ارادتی ویژه به شهدا داشتند مطرح کرد: اینکه ایشان حاضر شد کتاب "تکلیف است بردار" و "مهتاب خین" نوشته شود برای این بود که می‌خواست درباره شهدا حرف بزند و خودش در حاشیه باشد.

وی با بیان اینکه شهید همدانی کسی است که دریچه جنگ را از جنوب به غرب آورد افزود: تا آن زمان هر وقت صحبتی از جنگ می‌شد ذهن‌ها به سمت جنوب می‌رفت اما ایشان با بیان خاطراتشان از سرپل ذهاب، همدان، آمل، نیروهای مردمی در سرپل ذهاب و غیره افرادی مانند حاتمی کیا را به وجد آورد، به گونه ای این کارگردان برجسته سینما تصمیم گرفت فیلی در این باره بسازد.

نویسنده کتاب "پیغام ماهی‌ها" با اشاره به وجهه مردمی شهید همدانی و جایگاه وی در اجتماع عنوان کرد: وقتی برای تشییع جنازه ایشان به همدان آمدم با خودم عهد کردم تا اربعین ایشان کتابی را آماده چاپ کنم که حاصل آن همین کتاب "پیغام ماهی‌ها"ست.

وی با بیان اینکه 90 درصد کتاب خاطرات زمان جنگ و دو فصل آخر مربوط به خاطرات شهید همدانی در سوریه است گفت: 6 ماه پس از چاپ کتاب متوجه شدم شبکه الجزیره برای بهره برداری سیاسی این کتاب را با حضور کارشناسان مورد بررسی قرار داده است اما نتیجه عکس به دست آورده است.

بابایی با تاکید بر اینکه آنجا بود که متوجه شدم این کار ارزش دارد بیان کرد: چند روز پیش که به نمایشگاه کتاب بیروت رفتم با استقبال گسترده مردم از کتاب‌های شهید همدانی، شهید همت و حاج احمد متوسلیان روبه‌رو شدم .

وی با بیان اینکه استقبال مردم لبنان به من نشان داد آوازه شهدای ما تا کجا رفته است موضوعی که ما از آن بی اطلاع هستیم تصریح کرد: وقتی به جنوب لبنان و مرزهای آنها رفتم نیز با مردمی بسیار خوب و انقلابی آشنا شدم، مردمی که در خانه‌هایشان عکسی از شهید همدانی قرار داشت.

نویسنده کتاب "پیغام ماهی‌ها" با اشاره به تاکید مهم مقام معظم رهبری بر راه اندازی نهضت ترجمه آثار دفاع مقدس گفت: وقتی شهید همدانی در سوریه بودند همین کتاب‌هایی را که چاپ کردیم ترجمه کرده و با خود به سوریه و لبنان بردند و در بین رزمندگان آنجا توزیع کردند.

وی اظهار داشت: شهید همدانی در بسیاری از عرصه‌های فرهنگی و حتی در زمان حضورشان در لشگر 27 پیشرو بود و توانست در این بخش‌ها تحولاتی را ایجاد کند و بر ما نیز تکلیف کردند و گفتند: مدیونید در این راهی که شروع کرده‌اید کم بگذارید، بلکه باید بیشتر کار کنید.

بابایی با تشریح ارادت ها و توجه ویژه شهید همدانی به خانواده شهدا بیان کرد: از جمله خانواده‌هایی که شهید همدانی به آنها سرکشی می‌کردند خانواده شهید همت در اصفهان بود. ایشان ساعت‌ها به حرف خانواده ایشان گوش می‌دادند، همین موضوع نیز سبب شد روز شهادتشان دومین نفری که به من زنگ بزند و حال ایشان را جویا شود، همسر شهید همت باشد.

وی با اشاره به عکس العمل رسانه‌های خارجی به شهادت شهید همدانی گفت: رفتار آنها و تخریب شهید همدانی توسط این رسانه‌ها بیان‌گر شخصیت این شهید معزز است و ارزش ایشان را زیاد می‌کند.

نویسنده کتاب "پیغام ماهی‌ها" درباره وضعیت نویسندگان همدان نیز اظهار داشت: جایزه ادبی جلال آل احمد جایزه بسیار مهمی است که نویسندگان استان همدان توانستند در سال‌های 95 و 96 جایزه اول آن را به دست آورند.

وی تصریح کرد: کسب اینگونه جوایز و تقریظ رهبر معظم انقلاب بر آثار افرادی چون خانم ضرابی زاده و آقای حسام نشان می‌دهد استان همدان در عرصه هنری هم گام‌هایی را به سمت جلو برداشته است.

سردار مظاهر مجیدی فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان نیز در این مراسم اظهار کرد: شهید حاج حسین همدانی شخصیتی محبوب و شناخته شده برای مردم این استان است که می‌تواند الگوی خوبی برای دوست‌داران راهش و مقاومت او در برابر سختی‌ها و مشکلات و بصیرت وی در شناخت حق از باطل باشد.

وی با اشاره به بخشی از وصیت‌نامه شهید همدانی، تصریح کرد: تواضع و فروتنی این شهید بیش از هر خصوصیت دیگر او درخشان‌تر است چرا که در ۴۰ سال خدمت خالصانه او، با بصیرت ماهرانه‌اش به خوبی حق از باطل را تشخیص می‌داد.

وی خاطرنشان کرد: جوانان جامعه، می‌توانند با شناخت زندگی شهید همدانی، پی به زندگی ساده و خدا پسندانه وی ببرند و راه این شهید را ادامه دهند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در وصف شهید همدانی، افزود: این رزمنده قدیمی و صمیمی، جوانی پاک خود را در جبهه‌های شرف و کرامت در دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران گذراند و مقطع پایانی خود را در دفاع از حریم اهل بیت در مقابل اشقیای ائمه سپری کرد و به خیل عظیم شهدا پیوست.

مجیدی اضافه کرد: استان همدان به وجود و داشتن چنین شهیدانی به خود می‌بالد چرا که نه تنها در دفاع از زینبیه بلکه در دوران دفاع مقدس و عملیات‌هایی چون کربلای ۴ و کربلای ۵ حضور موثر و پررنگی داشتند.

وی بیان کرد: در عملیات کربلای ۴ ، لشکر ۳۲ انصارالحسین استان همدان نقش بزرگی را ایفا کرد و با اعزام یک‌ گردان غواص و دو گردان ۱۶۳ و ۱۶۵ موفق شدند به خاک عراق راه یابند که یکی از نشانه‌های بارز آن وجود فرماندهان لشکر و راهیابی آنها، به خاک عراق بوده‌است.

وی با بیان اینکه در عملیات کربلای ۵ نیز استان همدان، ۱۰۰۰ شهید را تقدیم ولایت و نظام جمهوری اسلامی ایران کرد، افزود: در عملیات کربلای ۵ نیز، لشکر ۳۲ انصارالحسین، ۲۵ گردان به منطقه اعزام کرده و در پایان افتخار میهمانی از شهدای این عملیات را از جمله شهیدان اسماعیل بیگی، قیصری، دارابی، محجوب، کیانی را داشته‌است‌.

فرمانده سپاه استان همدان در پایان گفت: اگر می‌خواهیم راه این شهیدان را ادامه دهیم باید در برابر بمباران امروز بر سر جوانان، هوشیار باشیم و مقاومت کنیم چرا که بمباران ۸ سال دفاع مقدس خمپاره و ترکش و بمباران امروز که آثار تخریبش هزار برابر دوره تحمیلی است، جنگ نرم و تهاجمات شبکه‌های اجتماعی علیه جوانان جامعه است.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با اشاره به اینکه سرگذشت و زندگی‌نامه شهید حاج حسین همدانی باید درس عبرتی برای مردم ایران باشد، این شهید را یک شهید مخلص و متواضع دانست .

کتاب صوتی پیغام ماهی ها به همت سپاه انصار الحسین استان همدان و سایر دستگاه های مرتبط با حوزه ایثار و شهادت و با حضور تنی چند از مسئولان استان، فرماندهان و نیروهای نظامی و انتظامی و خانواده معظم شهدا و ایثارگران استان همدان رونمایی شد.

معرفی کتاب:

گل‌علی بابایی در «پیغام ماهی‌ها» با استفاده از مصاحبه‌های «حسین بهزاد» نویسنده با سابقه ادبیات مقاومت با شهید «حاج حسین همدانی» به بررسی زندگی او در دوران کودکی، سال‌های مبارزه با رژیم پهلوی، حضور در روزهای سخت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تاسیس سپاه پاسداران و عضویت در سپاه استان همدان و نبردهای داخلی جبهه کردستان پرداخته‌است و بعد از آن در ادامه به سراغ ماجراهای تاسیس لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله(ص) با همراهی شهیدان محمود شهبازی، حاج احمد متوسلیان و محمدابراهیم همت رفته‌است.

بدون شک یکی از فصول ممتاز این کتاب که جایزه ادبی جلال آل احمد را هم در کارنامه دارد. فصل آخر آن است؛ فصلی که «آخرین پیامک» نام دارد و در آن خاطره‌ای از قول همسر شهید درباره آخرین سفر حاج حسین همدانی به ایران نقل می‌شود که بسیار اثرگذار و گیرا است. البته بخش‌هایی از کتاب که مربوط به حضور این شهید بزرگوار در سوریه و آموزش نیروهای ارتش این کشور برای مبارزه با تروریست‌های تکفیری است هم از بخش‌های ناب این اثر محسوب می‌شود که در آن اطلاعات جالبی از حضور مستشاران نظامی ایران در سوریه و دیدگاه‌های راهبری مقام معظم رهبری برای مبارزه با تروریست‌ها مطرح شده‌است.
 
 
 
منبع: نوید شاهد
خواندن 100 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
رمان «چایت را من شیرین می‌کنم» که اولین تجربه ...
cache/resized/b921e55daef23333e329e7c48325ac2c.jpg
کتاب «روایت رهبری؛ مناسبات جمهوریت و اسلامیت در ...
cache/resized/e829c666c35a371683697d4699705f60.jpg
«برایم حافظ بگیر» روایتی داستانی از زندگی فرمانده ...
cache/resized/184e552e96413b1f5045972d3ce2a054.jpg
محمد خسروی راد این بار سراغ حضور خراسانی‌ها در ...
cache/resized/3b501f462fc42bad5e1b087ef00e9452.jpg
«اعتقاد داشت بهترین راه مبارزه با سیگار و مواد ...
cache/resized/36d23db61f31815bd598c30d075c58a4.jpg
وقتی به مزار پسرش رسید، نگاهی به قبر خالی کرد. ...
cache/resized/43856e9e0fab469656a0a17e6742e080.jpg
کتاب «غنا؛ متن درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب ...
cache/resized/d3e63e1af5d801c06aca63799428768d.jpg
در آستانه‌ سی‌امین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) چاپ ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family