روایت از رشادت یک رزمنده باغیرت کرمانشاهی؛ شهید مدافع حرمی که ‌"اِرباً اِربا" شد‌

چهارشنبه, 22 خرداد 1398 06:37 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

همسر شهید مدافع حرم ابوذر امجدیان گفت: همسرم می‌گفت "یک بچه شیعه کرمانشاهی باغیرت هستم و زمانی که رهبر فرمان دهد نمی‌توانم به این امر بی‌تفاوت باشم".

 

به گزارش خط هشت از کرمانشاه، شهید ابوذر امجدیان از مدافعان حرم در سوریه بود که در صبح روز یکم آبان ماه سال 1394 که مصادف با تاسوعای حسینی و چهارمین سالروز ازدواجش بود به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

این شهید والامقام در روز 28 مرداد ماه سال 1365 در روستای سهنله از توابع شهرستان سنقروکلیایی به دنیا آمد و در سایه محبتهای پدر و مادری پاکدامن دوران کودکی را پشت سر گذاشت و پس از اخذ دیپلم در رشته آی‌.تی دانشجو شد که گروهک تکفیری داعش در حریم آل‌الله ندای مبارزه سر داد تا ابوذر امجدیان همچون بسیاری از جوانان این سرزمین به نبرد با جریان تکفیری برخیزد.

شهید ابوذر امجدیان در سال 1394 به سوریه اعزام شد که در یکی از ماموریت‌های خود در سوریه به همراه یکی دیگر از دوستانش در راه دفاع از حرم ال بیت(ع) دعوت حق را لبیک گفتند و در یکم آبان ماه سال 1394 که ساعت هشت و نیم صبح روز تاسوعای حسینی بود به لقاء الله پیوستند.

ابوذر در یکم آبان ماه سال 1390 با همسرش که از اهالی روستای محل تولدش بود ازدواج کرد که با «مریم امجدیان» همسر این شهید به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌آید:

چطور با ابوذر آشنا شدید و از ویژگی‌های اخلاقی همسر شهیدتان بفرمایید.

امجدیان: در رابطه با نحوه آشنایی من با این شهید باید بگویم چون در یک روستا با هم زندگی می‌کردیم او در یکی از مسیرهای رفت و آمد من را می‌بیند و پس از طرح موضوع با خانواده به خواستگاری آمدند که بنده نیز چون شناخت کافی از ایشان داشتم در زمان خواستگاری خیلی سریع جواب مثبت به او دادم. 

اخلاق بسیار خوب، تواضع، مهربانی و شوخ طبیعی او مرا شیفته خود کرده بود. از ویژگی بارز ابوذر شوخ طبعی بود و اینکه هر کسی به او بدی می‌کرد هیچگاه به دل نمی‌گرفت و فرد بسیار رئوفی بود و علاقه ویژه من به او نیز به دلیل همین خصوصیات اخلاقی بود.

شما مخالفتی با حضور همسرتان در جبهه‌های نبرد با دشمن تکفیری نداشتید؟

امجدیان: ابوذر بسیار مطیع ولایت بود و در رابطه با اعزام به سوریه زمانی که من مخالفت کردم گفت چون رهبر ما و ولی امر ما امر کرده باید برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) بروم. 

ابوذر در سال 94 خیلی به مأموریت می‌رفت و من به دلیل وابستگی شدید به ایشان با اعزام او به مأموریت‌های خارج از کشور مخالفت می‌کردم زیرا به هیچ وجه تحمل دوری او را نداشتم و هر روزی که ابوذر را نمی‌دیدم مانند یک بچه که تحمل دوری مادرش را ندارد گریه و زاری به راه می‌انداختم اما ابوذر روز خواستگاری یک شرط گذاشت و تأکید کرد که هر چند ماه  یکبار به مأموریت اعزام می‌شود و من نیز با مأموریت‌های داخلی او موافقت کردم و زمانی که مخالفت‌ها و گریه‌های من را می‌دید می‌گفت یادت هست زمان خواستگاری با من تعهد بستی که با ماوریت‌هایم مخالفت نکنی و من دیگر سکوت می‌کردم و اجازه می‌دادم ماموریت‌های داخل کشور را برود.

ماجرای سوریه رفتنش را چطور با شما در میان گذاشت؟

امجدیان: در روزهای اول به شکل علنی نمی‌گفت که قصد رفتن به سوریه را دارد، ولی کاملا مشخص بود و متوجه شده بودم که می‌خواهد برود، چون این اواخر مدام پیگیر کارهایش بود اما در اوایل و در زمان اعزام او به سوریه وقتی من مخالفت می‌کردم، می‌گفت مقام معظم رهبری دستور فرمودند که حرم اهل بیت(ع) از وجود داعش باید پاک شود و من یک بچه شیعه کرمانشاهی با غیرت هستم و زمانی که رهبر فرمان دهد نمی‌توانم به این امر بی‌تفاوت باشم.

اما من نیز به ایشان می‌گفتم که روز خواستگاری فقط با مأموریت‌های داخل کشور شما موافقت کردم و بعد از اینکه چند بار مأموریت ایشان به سوریه کنسل شد دیگر در مورد اعزام به سوریه با من صحبت نمی‌کرد تا اینکه روزی برادر شوهرم با من تماس گرفت و گفت ابوذر رفته مأموریت و به من سپرده که به شما بگویم که به شهرستان بروید و من نیز از شدت ناراحتی خانه ماندم و تا غروب گریه کردم تا اینکه در موقع غروب صدای آیفون درآمد و فهمیدم که ابوذر است که برگشته، از یک طرف از دستش عصبانی و از طرفی از دیدنش خوشحال بودم، گفتم چرا به من نگفتی که به سوریه می‌روی، ایشان گفت اینقدر تو ناراضی بودی تا فرودگاه رفتم اما خانم حضرت زینب (س) من را نطلبید. 

چه شد که شما با اعزام ایشان به سوریه موافقت کردید.

امجدیان: چند بار مأموریت ابوذر کنسل شد، ایشان دیگر راستش را به من نمی‌گفت و در موقع اعزام نیز می‌گفت دارم می‌روم مأموریت داخل شهر تا اینکه در روز عید قربان من را به شهرستان برد و گفت می‌خواهم بروم مأموریت شمال کشور و من هم موافقت کردم. خلاصه یک روز که خانه خواهرم بودم ابوذر زنگ زد و گفت برگه‌ای برای یاداشت وصیت‌نامه‌ام بیاور و او مرا برای رفتن قانع کرد و من نیز به یکباره راضی شدم و دیگر با او مخالفتی نکردم.

از خداحافظی و آخرین وداع با همسرتان بگویید.

امجدیان: ابوذر در 7 مهرماه سال 94 عازم سوریه شد و آخرین پیام او این بود «دارم می‌روم فرودگاه خداحافظ» بعد از خواندن این پیام به شدت حالم دگرگون شد.

فکر می‌کنید اگر همسر شما و امثال ایشان مدافع حرم نمی‌شدند و به سوریه نمی‌رفتند اکنون حرم حضرت زینب(س) چه وضعیتی داشت؟ 

امجدیان: از وقتی که به حرم حضرت زینب(س) رفتم و غربت حضرت را دیدم با خودم می‌گویم باید ما هم فدایی خانم شویم و از حرم دفاع کنیم و اکنون نیز راضی هستم که برادرانم و کل خانواده نیز راهی دفاع از حرم اهل بیت(ع) شوند و هیچ کس نباید مخالفت کند و الان نیز به خاطر مخالفتهای اولیه با همسرم خیلی شرمنده خانم حضرت زهرا(ع) و حضرت زینب(س)هستم. اگر ابوذر من دوباره برگردد خودم دوباره به او می‌گویم که باید برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) به سوریه برود زیرا مقام معظم رهبری فرمودند «اگر این شهدای مدافع حرم نبودند اکنون داعش تا کرمانشاه و همدان هم جلو می‌آمدند» و همه باید شکرگزار این نعمت باشیم و اگر ابوذر من دوباره برگردد خودم به او می‌گویم باید حتما برای دفاع از حرم اهل بیت برود. 

نحوه شهادت ایشان چطور بود؟ و این خبر چطور به شما رسید؟ 

امجدیان: ابوذر در روز تاسوعا و در سالروز ازدواج ما با یکدیگر ساعت هشت صبح به شهادت رسید و بعد از پاکسازی دو روستا در حلب سوریه از وجود داعش زمانی که برای پاکسازی روستای بعدی به همراه دوستانش به منطقه می‌رود نیروهای تکفیری یک بمب بین آنها منفجر می‌کنند و ابوذر و همرزمانش «عربا عربا» می‌شوند که پیکر ایشان از ساعت 8 صبح تا ساعت 4 عصر در همان منطقه می‌ماند و زمانی که همرزمانش قصد برگرداندن پیکر او را با ماشین دارند یک موشک به ماشین آنها اصابت کرده و شهید می‌شوند.

در روز تاسوعا قبل از اینکه خبر شهادت او را به من بدهند حس و حال بسیار عجیبی داشتم و گریه امانم نمی‌داد، ابوذر چند روز قبل از شهادت با من تماس گرفتند و سالگرد ازدواجمان را تبریک و گفت تا پنج روز دیگر نمی‌توانم تماس با شما بگیرم و من چون آدم بسیار احساسی و وابسته‌ای به ایشان بودم هر روز شمارش می‌کردم تا روز پنجم با من تماس بگیرد که بعد از آن خبر شهادت را شنیدم.

شهید ابوذر قبل از رفتن به سوریه، برای شما وصیت خاصی داشت؟

امجدیان: ابوذر قبل از اینکه به سوریه برود مدام کنارم می‌نشست و می‌گفت مریم جان از شما یک خواهش دارم، اینکه اگر روزی خبر شهادتم را شنیدی، داد و فریاد نزنی؛ دوم اینکه اینقدر به من وابسته نباشی و اکنون بعد از رفتن ابوذر صبرم زیاد شده و زمانی که در اوایل خیلی بی‌قراری می‌کردم به خواب من آمد و گفت مریم تو را به خدا اینقدر بی‌قراری نکن هر وقت ناراحتی می‌شوی من کنارت می‌آیم و درک کردم که شهدا واقعاً زنده‌اند. 

از خاطراتتان با شهید بیشتر برایمان بگویید و از رابطه ایشان با ولایت و ارادتش نسبت به اهل بیت(ع) بفرمایید.

امجدیان: ایشان ارادت خاصی به حضرت امام حسین(ع) داشت و شهادت خود را همواره از ایشان می‌خواست و عاشق شهادت در راه خدا بود و چند روز قبل از شهادتش یکی از دوستانش از او فیلمی می‌گیرد و ابوذر در آن فیلم می‌گوید: «بنده شهید ابوذر امجدیان... هستم». همسرم آدمی بود که از لحاظ ظاهری خیلی به خود می‌رسید و همیشه خوش تیپ بود و جوانان امروزی باید بدانند که ابوذر هم جوان بود اما جان خود را فدای دفاع از حرم آل الله کرد.

یک بار که از ابوذر درجه او را پرسیدم، گفت مریم درجه برای من مهم نیست من سرباز امام زمان(عج) هستم. روز جمعه شهید شد، روز جمعه پیکرش برگشت و روز جمعه اربعین نیز چهلم او بود و من همواره به خودم می‌گویم ابوذر تو واقعا سرباز امام زمان(عج) بودی که همه مراسم تو در روز جمعه برگزار شد. 

کسب لقمه حلال توسط پدر این شهید در رفتار او بسیار تأثیر گذاشته بود و رفتار ابوذر در کل خانواده منحصر به فرد بود و از کودکی می‌دانستند که این بچه شهید می‌شود و زمانی که به خواستگاری من آمد و پدرم عکسش را دید گفت این پسر عاقبت به خیر می‌شود.

نصحیت شما به جوانان امروزی چیست؟

امجدیان: متأسفانه خیلی‌ها با برخی از رفتارهای ناپسند دل شهدا و خانواده‌های شهدا را خون می‌کنند و برخی از بدحجابی‌های جوانان خیلی دلگیرم می‌کند و به این جوانان می‌گویم تو را به خدا حداقل پا روی خون شهدا نگذارید و به خاطر شهدا هم شده حجابتان را رعایت کنید چرا که با این بدحجابی‌ها به صورت حجاب سیلی می‌زنید و به برخی از افراد نیز که همواره به خانواده‌های مدافع حرم طعنه می‌زنند می‌گویم که هیچ چیزی جای خالی همسر من را و محبت و وابستگی من به او را نمی‌گیرد.

گفت‌وگو از طیبه‌السادات حسینی

 

 

منبع: تسنیم 

خواندن 81 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/1d165eac8eae2c98f65dd20d04430eb9.jpg
پدر و مادرش را برد مشهد. کار همیشگی‌اش بود. پدر و ...
cache/resized/3d06f051fe6ea6d7c6f1d7bc74af5612.jpg
«آنچه در خرمشهر گذشت» نوشته «محمود نجیمی»، کتابی ...
cache/resized/566555f8afe4c46bd5ff38760273a55b.jpg
«قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس پس از خواندن کتاب ...
cache/resized/5ce5c9899244f6a5be37e0de4568b324.jpg
دوباره بی‌سیم زدند و گفتند: «خانه را تکفیری‌ها ...
https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1398/04/17/13980417000426_Test_NewPhotoFree.jpg
کتاب «جندی مکلف» خاطرات یکی از محافظان شخصیت‌های ...
cache/resized/97a4950ebb990df3bdfab26bd3bc7722.jpg
گلعلی بابایی از انتشار نسخه ترکی آذری کتاب «شاهین ...
cache/resized/18dc97fc6da95538b97cd5f82660147f.jpg
آیین معرفی کتاب «روایت رهبری» (مناسبات جمهوریت و ...
cache/resized/b144d0295c7a568d7a7e9d5712530b6c.jpg
محسن صادق‌نیا با اشاره به تجلیل رهبر معظم انقلاب ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family