شب‌های زمستان طولانی‌تر بود و در دل این تاریکی، نیرو‌های خودی خط دشمن را می‌شکستند و تا طلوع آفتاب که واحد‌های زرهی دشمن برای بازپس‌گیری خطوط از دست رفته وارد عمل می‌شدند، جایگاه خودشان را مستحکم‌تر می‌کردند. اصطلاح سنگرسازان بی‌سنگر که به نیرو‌های جهاد داده می‌شد، همین جا معنی پیدا می‌کرد

مشکلات مربوط به اتباع رزمنده در جنگ تحمیلی در حالی وجود دارد که لزوم حل و فصل این موضوع در بند پ ماده ۸۷ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و تبصره آن به صراحت ذکر شده است.

«رحمان عبداللهی» از رزمندگان دفاع مقدس در خاطراتش در مورد شب یلدا در جبهه‌ها می‌گوید: شب‌های یلدا در جبهه‌ها حال و هوای خاصی داشت چرا که در آنجا صمیمت و عشق در بین رزمنده‌ها موج می‌زد.

«محمدحسین قدمی» از فعالان عرصه رسانه و رزمنده دفاع مقدس در خاطره‌ای به بیان چگونگی سلب توفیقش برای شهادت و نحوه دیده‌بانی برخی رزمندگان در خط مقدم پرداخت.

برای رفتن به خطوط دشمن شکل کار ما به این ترتیب بود که بعد از پوشیدن لباس سیاه غواصی، یک جوراب زنانه روی سرمان می‌کشیدیم تا در تاریکی شب امکان دیده شدن‌مان به حداقل برسد. سپس به آرامی وارد آب می‌شدیم و تا ساحل دشمن شنا می‌کردیم. یک شب من و یکی از بچه‌ها که به گمانم شهید کیامرث صیدانلو بود، به خط دشمن زدیم. کیا واقعاً نیروی ورزیده، قوی و شجاعی بود. از پهلوانی‌ها و حماسه‌های ایشان هرچه بگوییم کم است

جعفر امیری عشایر زاده فیروزآبادی به عنوان تصویربردار صدا و سیما با ۶۸ ماه حضور در دفاع مقدس، توانسته بیش از ۲۵۰ ساعت تصویر از رشادت‌های رزمندگان تهیه کند؛ تشکیل بانک اطلاعاتی از تصاویر رزمندگان دفاع مقدس از اقدامات ارزشمند اوست.

تفکر استعمارگران امروز به این رسیده است اگر جلوی نشر معارف دفاع مقدس را نگیرند، در سطح بین‌المللی شاهد صدور مکتب خمینی به اقصی نقاط عالم و سقوط الیگارشی نظام سلطه خواهند بود؛ بر همین اساس بر این محور با تمام توان وارد عرصه جنگ نرم شده تا معارف دفاع مقدس را سست و یا استحاله سازند تا دیگر مجاهدپرور نباشد و مکاتب جهادی منطقه‌ای و بین‌المللی از آن زاده نشوند.

برای اولین بار در عملیات طریق‌القدس ما توپخانه‌های ارتش بعث را تصرف کردیم. این خیلی مهم است. یعنی قبل از اینکه با نیرو‌های پیاده عراق درگیر شویم رزمندگان از میان نیرو‌ها و تپه‌های رملی حرکت کردند و بالاسر توپخانه‌های دشمن بالا آمدند و توپخانه‌هایشان را خفه کردند. وقتی عملیات شروع شد و رزمندگان به خوبی جلو رفتند، ما توپخانه‌های عراق را در اختیار گرفتیم که اتفاق مهمی بود. در این عملیات تعداد زیادی از بعثی‌ها اسیر شدند و تعداد زیادی غنیمت گرفتیم

بیشتر وقت‌ها لباس پوشیدنش جوری بود که تیپ و ظاهرش مثل بچه‌های جنگ باشد. ولی آن روز شلوار کتان پوشیده بود و خیلی شیک شده بود.

علیرضا جلیلی‌فر، عکاس پیشکسوت دفاع مقدس می‌گوید ۲۰ هزار فریم عکس دیده‌نشده از دفاع مقدس دارد که در حال انتخاب ۵۰۰ عکس از آن‌ها برای چاپ در کتاب «راز پنهان» است.

از هویزه تا سوسنگرد، سلسله خاطرات جانباز عبدالحسین پیروان از شکست حصر سوسنگرد و حماسه سازی‌های بسیجیان کازرونی است که به مناسبت آزادسازی سوسنگرد، روزانه از این رسانه منتشر می‌شود.

با محاصره سوسنگرد و رسوخ برخی از نیروهایش به داخل شهر، وضعیت مدافعان هر لحظه وخیم‌تر می‌شد. در چنین شرایطی اخبار محاصره سوسنگرد توسط آیت‌الله شهید مدنی به اطلاع حضرت امام رسید. از این رو ایشان در روز ۲۵ آبان به صراحت فرمودند: «سوسنگرد باید تا فردا آزاد شود»

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/4eea4c0a1cfb5919fa7af82b3078b2c6.jpg
کتاب «مسجد رهبر»؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت، از ...
cache/resized/ac9f6625bec2a9e5c6e43a869e34eb6d.jpg
کتاب «سیلمانی‌ها»؛ روایت‌هایی از بازتاب شهادت حاج ...
cache/resized/89ab430a98edae2248ce4865e4afd10d.jpg
«فخر ایران»، مجموعه اشعار شاعران در مدح و رثای ...
cache/resized/e65ae5f95220aa3db1b1a3a9b7ccdb08.jpg
برش‌هایی از خاطرات شهید حاج قاسم سلیمانی در قالب ...
cache/resized/84edc737a3989eb5db9894c3f8b4015c.jpg
«محسن... محسن... قاسم.» سروده‌ سینا دلشادی، ...
cache/resized/7b33a22cca00953ec19a469b81dda9cf.jpg
سالنامه یادگار ۱۴۰۰ مزین به عکس و خاطرات زیبا از ...
cache/resized/b7d468f6005f94ce2eb3f5d69897d6c6.jpg
نخستین کتاب درباره وقایع‌نگاری رخدادهای بعد از ...
cache/resized/6a2629fe427eb0246de8c82069d56c54.jpg
کتابچه «مجلس تراز انقلاب اسلامی در کلام مقام معظم ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family