خیلی‌ها جبهه را دیدند، جبهه هم خیلی‌ها را دید؛ بعضی‌ها را که خیره‌خیره تماشا کرد و هنوز هم خوابشان را می‌بیند! اگر جبهه لب باز کند حتما خواهد گفت که هنوز هم گوشش انگار در خواب و بیداری روایت‌هایی می‌شنود از آقا مهدی؛ «مهدی باکری».

رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند: ما در قضیه‌ی شهادت شهیدان و مجاهدت ایثارگران و جانبازان معمولاً جوانب محدودی را می‌بینیم و مشاهده می‌کنیم؛ در حالی که خود عمل و حرکت ایثار در جامعه که منجر به شهادت یا جانبازی می‌شود، معانی متعددی دارد؛ جهات مختلفی دارد که هر کدام از این‌ها درخور بررسی است.

اوایل سال ۶۰ خدمت در جهاد سازندگی را انتخاب کرد تا در کنار سنگرسازان بی‌سنگر مجاهدت کند. او در عملیات آزادسازی سوسنگرد، طریق‌القدس و فتح‌المبین نقش سازنده‌ای را ایفا کرد و در احداث پل وحدت روی رودخانه سیمینه‌رود سنگ‌تمام گذاشت. روایت زندگی حاج‌مرتضی از زبان برادرش محمد شادلو شنیدنی است. اما بخش عمده روایات به همرزمانش بازمی‌گشت که ما را در شناخت این فرمانده دلیر و خستگی‌ناپذیر کمک کرد.

حقیقتش من همیشه از شهادت می‌ترسیدم. من همان موقع هم می‌گفتم خدایا اسیر و شهید نشوم.

آن‌هایی که در استودیوهای گرم‌ونرم خود می‌نشینند و با گرفتن مواجب از ملکه انگلستان و کنگره آمریکا می‌خواهند دفاع مقدس را زیر سوال ببرند، باید پاسخ دهند که اگر طبق ادعای آنان، فرماندهان ایرانی جنگ تحمیلی توده‌های انسانی از داوطلبان بسیجی را به مصاف دشمن بعثی «می‌فرستادند» و خود فقط به نظاره می‌نشستند، پس چطور محل شهادت فرماندهان دفاع مقدس در نزدیک‌ترین نقاط به خطوط درگیری با بعثی‌ها واقع ‌شده است؟

شب‌های زمستان طولانی‌تر بود و در دل این تاریکی، نیرو‌های خودی خط دشمن را می‌شکستند و تا طلوع آفتاب که واحد‌های زرهی دشمن برای بازپس‌گیری خطوط از دست رفته وارد عمل می‌شدند، جایگاه خودشان را مستحکم‌تر می‌کردند. اصطلاح سنگرسازان بی‌سنگر که به نیرو‌های جهاد داده می‌شد، همین جا معنی پیدا می‌کرد

مشکلات مربوط به اتباع رزمنده در جنگ تحمیلی در حالی وجود دارد که لزوم حل و فصل این موضوع در بند پ ماده ۸۷ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و تبصره آن به صراحت ذکر شده است.

«رحمان عبداللهی» از رزمندگان دفاع مقدس در خاطراتش در مورد شب یلدا در جبهه‌ها می‌گوید: شب‌های یلدا در جبهه‌ها حال و هوای خاصی داشت چرا که در آنجا صمیمت و عشق در بین رزمنده‌ها موج می‌زد.

«محمدحسین قدمی» از فعالان عرصه رسانه و رزمنده دفاع مقدس در خاطره‌ای به بیان چگونگی سلب توفیقش برای شهادت و نحوه دیده‌بانی برخی رزمندگان در خط مقدم پرداخت.

برای رفتن به خطوط دشمن شکل کار ما به این ترتیب بود که بعد از پوشیدن لباس سیاه غواصی، یک جوراب زنانه روی سرمان می‌کشیدیم تا در تاریکی شب امکان دیده شدن‌مان به حداقل برسد. سپس به آرامی وارد آب می‌شدیم و تا ساحل دشمن شنا می‌کردیم. یک شب من و یکی از بچه‌ها که به گمانم شهید کیامرث صیدانلو بود، به خط دشمن زدیم. کیا واقعاً نیروی ورزیده، قوی و شجاعی بود. از پهلوانی‌ها و حماسه‌های ایشان هرچه بگوییم کم است

جعفر امیری عشایر زاده فیروزآبادی به عنوان تصویربردار صدا و سیما با ۶۸ ماه حضور در دفاع مقدس، توانسته بیش از ۲۵۰ ساعت تصویر از رشادت‌های رزمندگان تهیه کند؛ تشکیل بانک اطلاعاتی از تصاویر رزمندگان دفاع مقدس از اقدامات ارزشمند اوست.

تفکر استعمارگران امروز به این رسیده است اگر جلوی نشر معارف دفاع مقدس را نگیرند، در سطح بین‌المللی شاهد صدور مکتب خمینی به اقصی نقاط عالم و سقوط الیگارشی نظام سلطه خواهند بود؛ بر همین اساس بر این محور با تمام توان وارد عرصه جنگ نرم شده تا معارف دفاع مقدس را سست و یا استحاله سازند تا دیگر مجاهدپرور نباشد و مکاتب جهادی منطقه‌ای و بین‌المللی از آن زاده نشوند.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/2939fd2f0a823c54e1dada688fbbd464.jpg
به گزارش خط هشت، کتاب «حوض خون»؛ روایت زنان ...
cache/resized/13dde8a9aa1b74506b328e8e5a5c0778.jpg
همزمان با سالگرد شهادت سپهبد شهید صیاد شیرازی دو ...
cache/resized/78c053db86df7dc74f7e41bd15ea49b8.jpg
بابک نوری هریس در بوکمال به شهادت رسید؛ در خط ...
cache/resized/9c0187af66a194c61234d028a54a2adb.jpg
کتاب «پسری با تی‌شرت کلاه‌دار»، از سوی انتشارات ...
cache/resized/38f65d0bf0dae1d6efed2a9a179bd4fb.jpg
رئیس حوزه هنری یزد از انتشار کتاب «به من نگو ...
cache/resized/07a1ba1ea3d45a669b37bea09ed09c13.jpg
کتاب «روز‌های دشوار مبارزه» خاطرات علی تمَسُّکی ...
cache/resized/be9bd609744dd041dc0ca70afc58b491.jpg
کتاب «حجره شماره دو» روایتی است از یک انقلابی ...
cache/resized/9d517be152a76808b6a6e7ff163085e6.jpg
کتاب «خون دلی که لعل شد» شامل خاطرات خودگفته مقام ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family