هدف از انجام عملیات «والفجر ۳»، آزادسازی شهر مهران از زیر دید و تیررس دشمن، ایجاد سهولت در برقراری ارتباط شهر‌های دهلران به مهران و نیز ایلام به مهران و تحمیل خطوط پدافند به دشمن و کشاندن او از ارتفاعات به دشت بود که بر این اساس، این عملیات در سه محور زالوآب و نمه‌کلان‌بو ـ دشت مهران ـ قلاویزان طراحی شد.

منافقین کوردل با شکست سهمگین و مفتضحانه در عملیات مرصاد کینه و بغضی عمیق از شهید صیاد شیرازی بر دل گرفتند و سرانجام در سپیده‌دم ۲۱ فروردین‌ سال ۱۳۷۸ وی را به شهادت رساندند.

۲۹ تیر ماه سال ۱۳۶۲ روزی بود که رزمندگان اسلام با اجرای عملیات والفجر ۲، مناطق غربی کشور را از لوث وجود گروه‌های معاند و ضدانقلاب پاک کردند.

ساعتی بعد یکی از راننده‌ها که حسابی خسته بود از حال رفت و از بالای لودر نقش زمین شد. کسی نبود جای او را پر کند. بچه ها جمع شدند دور او و آب به صورتش زدند.

شهید همت در عملیات خیبر و شکستن خط دشمن کاری کرد کارستان. بی‌دلیل به شهید همت سردار خیبر نمی‌گویند. بی‌جهت شهید خرازی دست راستش را در طلاییه جا نگذاشت. این عملیات در سطح فرماندهان لشکر، شهید ‌داد.

استفاده از تاکتیک‌های ویژه جنگ‌های کوهستانی توسط نیرو‌های زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور رسیدن به اهداف از پیش تعیین‌شده، از خصوصیات بارز عملیات «نصر ۵» بود که به آزادی دشت «بوجار» و تعدادی از روستا‌های ایران که زیر دید و تیر مستقیم قوای دشمن قرار داشت، منجر شد.

درحالی‌که رزمندگان در دوران دفاع مقدس آماده اجرای عملیاتی برای عقب راندن دشمن بعثی به غرب کارون بودند، ابوالحسن بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا برکنار شد و همین اقدام منجر به ایجاد روحیه بین رزمندگان شد که نتیجه آن خلق حماسه دارخوین بود.

عملیات الی بیت المقدس از شامگاه پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۶۱ شروع شد. این عملیات پس از ۲۵ روز نبرد سخت سرانجام با آزادسازی خرمشهر در روز سوم خرداد۱۳۶۱ به پایان رسید.

دهم اردیبهشت ماه ۱۳۶۱، یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین عملیات دفاع مقدس در جبهه جنوب آغاز شد. هدف از این عملیات آزادسازی خرمشهر بود که ۱۹ ماه قبل توسط ارتش بعث عراق اشغال شده بود.

در بررسی‌ها به کشور خاصی برنخورده‌ام که چنین نیرویی داشته باشد. اگر هم بوده حزبی بوده و با گذشت زمان نتوانسته آن ارزش‌ها را به نسل‌های بعدی منتقل کند و آن آرمان و ارزش‌ها به مرور زمان رنگ باخته است. الان در لبنان، عراق و سوریه دیده‌اند این سیستم جواب می‌دهد و از ما الگو گرفته‌اند. حشدالشعبی و نیرو‌های مردمی در عراق و سوریه بودند که توانستند داعش را شکست دهند، وگرنه ارتش این کشور‌ها نمی‌توانستند با این‌ها روبه‌رو شوند

برای فتح‌المبین حدود ۱۴۰ گردان از ارتش و سپاه کنار هم جمع شده بودند تا در یک یورش غافلگیرکننده، جبهه نه چندان مستحکم دشمن در شمال خوزستان را فرو بریزند. قرارگاه‌های قدس، فتح، فجر و نصر، چهار قرارگاه اصلی بودند که به محض آغاز عملیات، در یک یورش سریع، در همان ساعات اولیه، مواضع دشمن را فتح کردند و باعث فرار تانک‌های دشمن شدند

چند روز بعد به حلبچه رفتم، اما هنوز اجساد در خیابان‌ها و سطح شهر به چشم می‌خورد. تمام آن صحنه‌هایی را که عکاس‌ها انداختند و الان در اینترنت و فضای مجازی قابل رؤیت است را من آنجا با چشم‌های خودم دیدم. یادم است تراکتوری را دیدم که قسمت باربندش پر از جسد بود. آدم‌هایی که از ترس سعی کرده بودند با این تراکتور از مهلکه فرار کنند، اما در بین راه دچار خفگی ناشی از بمب‌های شیمیایی شده و همگی به شهادت رسیده بودند

یادداشت

فرهنگ و هنر

رونمایی مجازی پنج کتاب به‌مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس
به‌مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس و سه دهه فعالیت ...
cache/resized/3759cf2c4c4783f6ec0d8fadf42e563d.jpg
دو روز پیش به فاطمه سفارش داده بود برایش کفن ...
cache/resized/b2a88b335edd6ebc5fbf4d97328eca0a.jpg
«ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» کتابی است که ویژگی‌های ...
cache/resized/7fa24157f525e88cdca625904b8e7a84.jpg
«حاج احمد» روایتی است داستان‌گونه از زندگی ...
cache/resized/9cd4b6fcb3eda5b6156ad143d56f678a.jpg
همزمان با چهاردهمین سالروز مواجهه موفق حزب‌الله ...
https://media.farsnews.ir/Uploaded/Files/Images/1399/04/08/13990408000684_Test_NewPhotoFree.jpg
چاپ چهارم کتاب «پدر معنوی حزب الله»؛ خاطرات و ...
cache/resized/10851a4746f04505527327419774dbb8.jpg
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
«پرواز با پاراگلایدر» روایت زندگی شهید مدافع حرم ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family