عملیات الی بیت المقدس از شامگاه پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۶۱ شروع شد. این عملیات پس از ۲۵ روز نبرد سخت سرانجام با آزادسازی خرمشهر در روز سوم خرداد۱۳۶۱ به پایان رسید.

دهم اردیبهشت ماه ۱۳۶۱، یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین عملیات دفاع مقدس در جبهه جنوب آغاز شد. هدف از این عملیات آزادسازی خرمشهر بود که ۱۹ ماه قبل توسط ارتش بعث عراق اشغال شده بود.

در بررسی‌ها به کشور خاصی برنخورده‌ام که چنین نیرویی داشته باشد. اگر هم بوده حزبی بوده و با گذشت زمان نتوانسته آن ارزش‌ها را به نسل‌های بعدی منتقل کند و آن آرمان و ارزش‌ها به مرور زمان رنگ باخته است. الان در لبنان، عراق و سوریه دیده‌اند این سیستم جواب می‌دهد و از ما الگو گرفته‌اند. حشدالشعبی و نیرو‌های مردمی در عراق و سوریه بودند که توانستند داعش را شکست دهند، وگرنه ارتش این کشور‌ها نمی‌توانستند با این‌ها روبه‌رو شوند

برای فتح‌المبین حدود ۱۴۰ گردان از ارتش و سپاه کنار هم جمع شده بودند تا در یک یورش غافلگیرکننده، جبهه نه چندان مستحکم دشمن در شمال خوزستان را فرو بریزند. قرارگاه‌های قدس، فتح، فجر و نصر، چهار قرارگاه اصلی بودند که به محض آغاز عملیات، در یک یورش سریع، در همان ساعات اولیه، مواضع دشمن را فتح کردند و باعث فرار تانک‌های دشمن شدند

چند روز بعد به حلبچه رفتم، اما هنوز اجساد در خیابان‌ها و سطح شهر به چشم می‌خورد. تمام آن صحنه‌هایی را که عکاس‌ها انداختند و الان در اینترنت و فضای مجازی قابل رؤیت است را من آنجا با چشم‌های خودم دیدم. یادم است تراکتوری را دیدم که قسمت باربندش پر از جسد بود. آدم‌هایی که از ترس سعی کرده بودند با این تراکتور از مهلکه فرار کنند، اما در بین راه دچار خفگی ناشی از بمب‌های شیمیایی شده و همگی به شهادت رسیده بودند

فتح شبه جزیره فاو نقطه اوج قدرت ایران در جبهه‌ها را به نمایش گذاشت. افسران بعثی که در این عملیات اسیر شدند می‌گفتند فکر نمی‌کردیم با وجود این همه سنگر، مانع و امکانات بتوانید از اروند عبور کنید و نیروهایتان در این حجم عمل کنند. برایشان خیلی عجیب بود. می‌گفتند اصلاً فکر نمی‌کردیم در یک شب بتوانید عملیات را انجام دهید و از این آب خروشان عبور کنید. برایشان غیرقابل تصور بود

لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) از یگان‌های عمل‌کننده در عملیات والفجر ۸ بود که به فرماندهی حاج علی فضلی در این عملیات شرکت کرد.

عملیات والفجر مقدماتی در هفدهم بهمن ۱۳۶۱ آغاز شد. هدفش گرفتن شهر العماره بود که به دلیل هوشیاری دشمن، استفاده گسترده از موانع و نیز لو رفتن عملیات توسط ستون پنجم، با عدم‌الفتح روبه‌رو شد. این عملیات هرچند با پیروزی درخشانی روبه‌رو نبود، اما منشأ تحولات بسیاری در جبهه خودی شد. در این مجال کوتاه نگاهی به حواشی و تبعات عملیات والفجر مقدماتی می‌اندازیم.

پشت‌پرده‌ نقش آمریکا در عملیات خائنانه «فروغ جاویدان» امری غیرقابل انکار است. مروری بر اظهارات مقامات و افسران وقت ارتش عراق، گواه حضور مثلث آمریکا، عراق و منافقین در این عملیات است.

صدام پس از اخراج از خرمشهر به بهانه حمله سراسری اسرائیل به جنوب لبنان، قصد داشت جنگ را خاتمه داده و خود را صلح‌طلب نشان دهد. از سوی دیگر فرماندهان ایرانی با اطلاع از این قصد بر آن شدند تا با فتح منطقه‌ای از خاک عراق و گرفتن امتیاز اراضی، پایان عادلانه‌ای برای جنگ رقم بزنند.

عملیات رمضان در شب ۲۱ رمضان مصادف با ۲۲ تیر ۱۳۶۱ در منطقه عملیاتی شلمچه و شرق بصره آغاز شد. عملیاتی سنگین که به‌رغم پیشروی‌های اولیه با عدم‌الفتح روبه‌رو شد. در این عملیات شهدای نسبتا زیادی تقدیم شد که پیکر بسیاری از آن‌ها در منطقه عملیاتی جا ماند.

رزمنده دفاع مقدس گفت: حضور شهید «علی داداللهی» مسئوول آتشبارهای خمپاره در روز سوم عملیات «عاشورا» که آتش سنگینی روی منطقه «میمک» بود، باعث تقویت روحیه رزمندگان شد.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/8e8cdc9f80da58935611fb1880cd6e55.jpg
کتاب «روایت رهبری» سه رویداد تعیین حضرت امام ...
cache/resized/b1e31145278b772dc07bd3d1efae93cc.jpg
«بابا‌نظر» از کتاب‌های موفق ادبیات دفاع‌مقدس است ...
cache/resized/7ac5223673e81ba9d5d466162e602558.jpg
رمان نوجوان «اذان بی‌موقع» پنجمین کتاب داستانی ...
cache/resized/80b07fcd462383f2bb92aa763d71cb43.jpg
مستند داستانی و تاریخی «چریک» شامل خاطرات جانباز ...
cache/resized/ca714e3c3e841a6fb9afd7698d43fe60.jpg
در بخشی از کتاب «من و عباس بابایی» خاطره جالبی از ...
cache/resized/24c95ab97a59bc0b94e70784e0befbc7.jpg
کتاب «رفیق خوشبخت ما» شامل خاطرات سردار سپهبد ...
cache/resized/875a38e73b1e495b3b7ac152c3af1ec1.jpg
آنچه خواندید،‌ بخشی از کتاب مهاجر عشق،‌ ...
cache/resized/2f45f382b051e15b91222313fa2a61ce.jpg
«دست و دل‌باز بود و حبّ دنیا نداشت. تا جایی که ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family