گفت‌وگو با پدر شهید مدافع حرم محمد آژند و روایت دیدار با شهید قاسم سلیمانی

هدیه انگشتری سردار را با افتخار به همه نشان می‌دهم

دوشنبه, 23 دی 1398 19:49 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

موفقیت‌ها و فتوحات حاج قاسم به همان حکمتی بازمی‌گردد که در وجودشان بود و ایشان را به مجاهدت فی سبیل الله رساند و اجر مجاهدت‌هایش را با شهادت داد. به فرموده امام خامنه‌ای: «شهید سلیمانی با تدبیر بود و برای کارهایش منطق داشت. این تدبیر فقط در میدان نظامی نبود در میدان سیاست هم بود. در عرصه سیاست هم شجاع بود و هم با تدبیر. سخنش تأثیرگذار بود.»

 

به گزارش خط هشت، شهید مدافع حرم محمد آژند، متولد ۲۷ تیرماه ۱۳۵۹ مشهد بود. در آستانه سالروز شهادت محمد آژند سراغ پدرش رفتیم تا در روز‌هایی که به تازگی چهارمین سالگرد شهادتش را سپری کرده است از لحظه دیدار با شهید حاج قاسم سلیمانی برایمان روایت کند. بغض‌های گاه و بیگاهش در طول مصاحبه و اشک‌های وداعش با شهید حاج قاسم سلیمانی لحظات سختی را زمان همکلامی برایمان رقم زد. حاصل همکلامی ما را با حسین آژند، پدر شهید محمد آژند را پیش‌رو دارید.

کمی از خودتان برای ما بگویید. شهید محمد آژند در چه خانواده‌ای پرورش یافت؟
من حسین آژند، پدر شهید محمد آژند متولد ۱۳۳۷ هستم. نظامی بودم و همراه خانواده دهه ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ را در پایگاه هوایی دزفول گذراندیم. این توفیق نصیب من شد در سایت موشکی مشغول خدمت باشم. محمد هم در همین فضا رشد پیدا کرد و بزرگ شد. جبهه را از همانجا شناخت و با سنگر و بمباران دشمن آشنا شد. او می‌دانست تا جنگ هست، برای دفاع از کشور و دینش از هیچ تلاشی فروگذار نکند. کمی بعد مدافع حرم شد و در ۲۱ دی ماه سال ۱۳۹۴ در خان‌طومان سوریه به شهادت رسید و مفقود شد. محمد با اینکه دوست داشت مفقودالاثر بماند، اما پنج ماه بعد پیکرش به آغوش خانواده بازگشت. من شهیدم را به رهبر عزیزم هدیه کردم و امیدوارم روزی برسد بتوانم ایشان را از نزدیک زیارت کنم و دستانشان را ببوسم تا در آن دنیا به مادرشان بگویم که من رسم ولایتمداری را نیک بر جای آوردم.

بعد از شهادت مردان مدافع حرم، وجود حاج قاسم سلیمانی قوت قلبی بر درد دوری و دلتنگی خانواده شهدای مدافع حرم بود. حاج قاسم سلیمانی را چطور انسانی دیدید؟
زبان ما از بیان شاخصه‌های اخلاقی شهید حاج قاسم سلیمانی عاجز و ناتوان است. ایشان تجسم اخلاص و تقوا بود. تقوا بود که ایشان را به این مقام رساند. تقوا باعث شد قلب ایشان مملو از حکمت باشد. این موفقیت‌ها و فتوحات ایشان به همان حکمتی بازمی‌گردد که در وجودشان بود و حاج قاسم را به مجاهدت فی سبیل الله رساند و اجر مجاهدت‌هایش را با شهادت داد. به فرموده امام خامنه‌ای: «شهید سلیمانی هم دل و جگر داشت و به دهان خطر می‌رفت و ابایی نداشت. با تدبیر بود و برای کارهایش منطق داشت. این تدبیر فقط در میدان نظامی نبود در میدان سیاست هم بود. در عرصه سیاست هم شجاع بود و هم با تدبیر. سخنش تأثیرگذار بود.»

از روز دیدار با سردار سلیمانی برایمان بگویید. از قبل هماهنگ کرده بودند؟
۶ آبان ماه سال ۱۳۹۵ بود. درِ خانه را زدند و من برای باز کردن در به حیاط رفتم. تا در را باز کردم دیدم حاج قاسم پشت در است. گفتم حاج قاسم شما؟! خیلی خوش آمدید. چه افتخاری نصیب من کردید. اینکه به خاطر محمد شهیدم شما به منزل ما آمدید من را بسیار خرسند کرد. حاج قاسم با کمال تواضع آمدند و نشستند و به صحبت‌های ما گوش کردند. دو تا از نوه‌هایم که فرزندان شهید هم بودند، در جمع ما حضور داشتند. بسیار شیطنت می‌کردند و ما سخت متوجه صحبت‌های سردار می‌شدیم.

هدیه هم از ایشان گرفتید؟
به من و دو نوه‌ام انگشتر هدیه کردند. وقتی می‌خواستند به همسرم که مادر شهید است هدیه بدهند ایشان گفتند نه همین که به حاج آقا هدیه دادید، کفایت می‌کند. حاج قاسم گفت اگر برادر بخواهد به خواهرش هدیه بدهد اشکال دارد؟ به عنوان یک برادر این هدیه را به شما می‌دهم و شما بپذیرید. بعد هم چند عکس به یادگار انداختیم. از آن روز به بعد انگشتری که از حاج قاسم هدیه گرفتم را مرتب در دست دارم و از خودم جدا نمی‌کنم. به همه با افتخار می‌گویم این یادگاری سردار است.

به نظر شما مسئولان ما می‌توانند به مقامی، چون مقام و جایگاه حاج قاسم سلیمانی دست پیدا کنند؟
اگر مسئولان ما می‌خواهند همانند قاسم سلیمانی عزت داشته باشند، باید گوش به فرمان ولی‌فقیه باشند. حاج قاسم سرباز ولایت بود. چشم به دهان رهبری داشت. اینکه امروز در جهان اسلام عزیز شده است، به خاطر ولایت‌پذیری ایشان بود. امیدوارم مسئولان ما مصداق بارز این آیه «صدقوا ما عاهدوا علیه» باشند و به امر امام خمینی (ره) پشتیبان ولایت فقیه باشند تا به این مملکت آسیبی نرسد.
 
 
 
 

منبع: روزنامه جوان

خواندن 220 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

فرهنگ و هنر

رونمایی مجازی پنج کتاب به‌مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس
به‌مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس و سه دهه فعالیت ...
cache/resized/3759cf2c4c4783f6ec0d8fadf42e563d.jpg
دو روز پیش به فاطمه سفارش داده بود برایش کفن ...
cache/resized/b2a88b335edd6ebc5fbf4d97328eca0a.jpg
«ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» کتابی است که ویژگی‌های ...
cache/resized/7fa24157f525e88cdca625904b8e7a84.jpg
«حاج احمد» روایتی است داستان‌گونه از زندگی ...
cache/resized/9cd4b6fcb3eda5b6156ad143d56f678a.jpg
همزمان با چهاردهمین سالروز مواجهه موفق حزب‌الله ...
https://media.farsnews.ir/Uploaded/Files/Images/1399/04/08/13990408000684_Test_NewPhotoFree.jpg
چاپ چهارم کتاب «پدر معنوی حزب الله»؛ خاطرات و ...
cache/resized/10851a4746f04505527327419774dbb8.jpg
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
«پرواز با پاراگلایدر» روایت زندگی شهید مدافع حرم ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family